Utrata klientów może wynikać z kilku powodów. Oto główne:
Skuteczna promocja każdej marki opiera się na trzech filarach: zaufaniu odbiorców, jakości świadczonych usług i popularności wśród społeczeństwa. Jeśli zaniedbujesz rozwój marki, możesz znaleźć się daleko w tyle za konkurencją, co utrudnia pozyskanie nowych klientów i utrzymanie istniejących. W rezultacie bank traci zaufanie, popularność i wiarygodność. I klientów!
Niezrozumienie lejka sprzedażowego. W popularnym modelu AIDA generowanie leadów umiejscowione jest na samym dole – na etapie „Działania”. Możesz przyciągnąć klientów na tym poziomie, rozwijając górę lejka. Osiąga się to poprzez kampanie informacyjne i medialne. Pomagają przekazać informację odbiorcom – unikalne propozycje sprzedaży (USP). Poza tym bank przyciąga uwagę konsumentów i w przyszłości ma wszelkie szanse, aby skłonić ich do podjęcia określonych działań.
Twoja marka nie jest znana odbiorcom. Jeśli nazwa jest powszechnie znana, a przyjaciele i znajomi mówią o banku, wówczas prawdopodobieństwo skontaktowania się z taką instytucją finansową jest większe.
Jeśli wszystkie trzy elementy zostaną połączone, publiczność słabo reaguje na reklamę, koszt pozyskania klientów wzrasta, a ich liczba pozostaje niska. Nieskuteczne kampanie stają się ciosem dla Twojego budżetu i stratą czasu.
Elementy performance i brandformance połączyły się, aby zapewnić marketerom nowe, potężne podejście do promowania marki i zwiększania jej świadomości. Jednocześnie istnieje możliwość śledzenia efektywności działań reklamowych, co czyni tę metodę niezastąpioną przy eksponowaniu elementów marki i zwiększaniu wiedzy o firmie. Warunkiem jest obecność strony docelowej, na której można uzyskać szczegółowe informacje.
Dzięki brandformance banki mogą zwiększyć zasięg i skuteczność kampanii reklamowych, obniżyć koszty pozyskania klientów oraz zwiększyć zwrot z inwestycji. Brandformance pozwala również angażować odbiorców w sieciach społecznościowych, poprawiać jakość brandingu, tworzyć wskaźniki finansowe oraz oceniać skuteczność kampanii marketingowych.
Jeśli chodzi o narzędzia wykorzystywane w brandformance, nie są one czymś zupełnie nowym: od dawna stosowane są w performance i brandingu w różnych kombinacjach. Mogą to być pojedyncze opcje lub ich kombinacje: reklama ukierunkowana i kontekstowa, marketing e-mailowy, SMM, SEO, content marketing, witryny interaktywne lub pojedyncze strony.
Ważne jest, aby określić zestaw narzędzi Google, które mogą przydać się w Twojej pracy:
Warto łączyć standardowe narzędzia z inteligentnymi kampaniami, które minimalizują pracę ręczną i oszczędzają czas. Najpopularniejsze dziś to Performance Max i Demand Gen, choć nie wszystkie agencje mogą oferować te narzędzia od Google. Jednak perspektywa ich wdrożenia otwiera przed marką ogromne możliwości.
Demand Gen jest odpowiedzialny za generowanie popytu ze strony zimnej publiczności – rekomendacje są publikowane w tych witrynach, którym użytkownicy ufają. Mówimy o grupie docelowej, która już szuka konkretnego produktu lub usługi w Internecie, ale nie zapoznała się jeszcze z ofertą marki.
Ten typ kampanii reklamowej to nowość w Google Ads. Powstaje w oparciu o sztuczną inteligencję – dziś przewiduje się, że narzędzie do końca tego roku zastąpi Discovery. W porównaniu z płatnymi kampaniami społecznościowymi koszt działania w Demand Gen jest niższy o 61%. Do zalet zalicza się również:
Performance Max ułatwia prowadzenie kampanii Google Ads, łącząc reklamy w wyszukiwarkach i displayowych. Na początek dostępne są różne formaty i różne miejsca docelowe: YouTube, sieć reklamowa, Discover, wyszukiwarka, Gmail. W tym przypadku udział reklamodawcy praktycznie nie jest wymagany. Do zalet narzędzia zalicza się także:
Nowe narzędzie marketingowe brandformance oferuje wiele korzyści. Pozwala reklamodawcom mierzyć konkretne wyniki, co zapewnia dokładniejszy pomiar skuteczności niż w przypadku standardowych kampanii. Narzędzie wykorzystuje różnorodne rozwiązania dostosowane do potrzeb i celów biznesowych, co pomaga osiągnąć równowagę. Dzięki elastycznemu podejściu marki mogą szybko reagować na zmieniające się warunki rynkowe.
Zwiększona rozpoznawalność firmy i wzrost poziomu zaufania do niej przekładają się na obniżenie kosztów pozyskania klientów. Dodatkowym atutem jest optymalna dystrybucja budżetu reklamowego, możliwa dzięki połączeniu działań z zakresu brandingu i performance. Narzędzie skutecznie rozwiązuje problem pozyskania nowych klientów, jednocześnie wzmacniając branding firmy.
Oprócz powiększenia bazy klientów, można liczyć na zbudowanie lojalnej społeczności. Skuteczność kampanii również wzrasta, ponieważ reklamy znanych marek szybciej przyciągają uwagę i są częściej klikane. Jednak samo zwiększenie widoczności marki nie wystarczy do osiągnięcia znaczących rezultatów. W połączeniu z leadgenem narzędzie to osiąga wyjątkowe wyniki.
A zatem zalecamy komplementarne podejścia: performance odpowiada za generowanie ruchu i sprzedaży, podczas gdy branding tworzy pozytywną reakcję odbiorców. Generowanie leadów skupia się na celach krótkoterminowych; za jego pomocą użytkownicy szybko pozyskują kontakty gotowe do interakcji z bankiem. Aby budować długotrwałe relacje z klientami, konieczne jest stopniowe wzmacnianie pozycji marki na rynku – w tym pomaga brandformance.